Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
РОЗДІЛ ДЛЯ ВОДІЯ
Поради
2013-02-26 | Dlaczego reflektory tak słabo oświetlają drogę?

Dlaczego reflektory tak słabo oświetlają drogę?

Z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne oraz opady, okres jesienno-zimowy, to trudny sezon w życiu kierowcy. Doceniamy wtedy prawidłowe oświetlenie pojazdu, szczególnie przednie, które ułatwia jazdę wskazując drogę. Jeśli odnosisz wrażenie, że po zmroku reflektory Twojego samochodu słabo oświetlają drogę, to najwyższy czas sprawdzić co jest tego przyczyną, ponieważ dobra widoczność niebagatelnie wpływa na bezpieczną podróż.
 

1) Czyste lampy

O tej porze roku błoto czy sól, które wydobywają się spod kół innych samochodów, osiadają na lampach i zdecydowanie obniżają ich wydajność. W związku z tym należy je systematycznie i odpowiednio przemywać. Podróżując dużo warto zatrzymać się co jakiś czas na stacji i wyczyścić reflektory. Ważne, żeby robić to delikatnie, bez szorowania, przy użyciu miękkiej szmatki lub szczotki oraz odpowiedniej ilości wody lub płynu do szyb, uchroni to nas od porysowania ich powłoki.

2) Wymiana żarówek

Z ich wymianą, nie musimy czekać aż do momentu kiedy się spalą. Z upływem czasu moc żarówek słabnie, a barwa światła „żółknie”, dlatego wymiana żarówek, to kolejny krok jaki możemy poczynić, zważywszy, że ceny nowych nie są wysokie. Dla przykładu ceny żarówek H1 oraz H4 zaczynają się od kilku złotych, a żarówek H7 od kilkunastu złotych za sztukę. Wybór wśród żarówek jest duży i znacząco może podnieść wydajność reflektorów. Ciekawą ofertę stanowią żarówki z tzw. mocniejszym strumieniem świetlnym, np. Osram Silverstar, które oświetlają drogę aż o 50% jaśniej lub Night Breaker Plus, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii wytwarzają aż do 90% więcej światła oraz zapewniają zasięg wiązki światła dłuższy aż do 35 m. Dla miłośników tuningu przewidziane są żarówki Cool Blue, które charakteryzują się jaśniejszym o 20%, niebiesko-białym, przyjaznym dla oczu światłem. Wśród żarówek o wydłużonej trwałości proponujemy model Ultra Life – ich trwałość producent określił na 3 lata i na taki okres udziela na nie gwarancji!

3) Wypolerowanie lamp specjalnym preparatem

Zmatowiony, porysowany klosz znacząco ogranicza przepływ światła emitowanego z żarówki. Taki reflektor można spróbować wypolerować. Potrzebne do tego będzie specjalne mleczko do czyszczenia i polerowania lamp oraz filc, miękka szmatka lub ściereczka z mikrofibry. Preparat zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami danego producenta. Koszt takiego preparatu to wydatek rzędu kilkunastu złotych.

4) Wymiana reflektora

Jeśli powyższe zabiegi nie przynoszą oczekiwanego efektu, to zapewne odbłyśniki w lampach są już na tyle zmatowiałe, że nie odbijają w prawidłowy sposób światła i reflektor nie spełnia swojej roli. Taki reflektor można wprawdzie jeszcze regenerować, ale polecamy wymianę całej lampy na nową. Odzyskamy fabryczne parametry oświetlenia i zagwarantujemy sobie kolejne lata bezpiecznej jazdy, prawidłowo świecąc i oświetlając drogę. Koszty wbrew pozorom nie są wysokie – cena jednej lampy przedniej w przypadku popularnych modeli jak VW Golf IV, Passat B5, Audi 80 B-4, Opel Astra II kształtuje się na poziomie około 110 – 120 zł.